Wegańskie kosmetyki – czym się charakteryzują?

1044

Społeczność konsumentów staje się coraz bardziej świadoma, jeżeli chodzi o znaczenie składu kosmetyków, ale i kwestię etycznego procesu ich produkcji. Obecnie producenci mają do zaoferowania szeroką gamę produktów pielęgnacyjnych (i nie tylko), których skład oparty jest o wyciągi roślinne, zioła i inne dary Matki Natury. W poniższym artykule przyjrzymy się więc kosmetykom wegańskim. Czym się charakteryzują, jakie składniki są w nich zawarte oraz czy kosmetyki wegańskie są dla każdego?

Wegańskie kosmetyki – co to takiego?

Na początek warto scharakteryzować, czym właściwie są kosmetyki, określane mianem wegańskich. Mówiąc w skrócie – są to produkty, które nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego ani nie miały z nimi żadnej styczności podczas produkcji, a ponadto nie były testowane na zwierzętach. Kosmetyki wegańskie bazują na składnikach pochodzenia roślinnego: olejach, ekstraktach ziołowych, składnikach mineralnych, wyciągach z roślin. Nie mają w składzie substancji pochodzenia zwierzęcego. Takie kosmetyki możemy wówczas nazwać w pełni wegańskimi. W tę ideę doskonale wpisują się kosmetyki Shaushka, o których szerzej w kolejnym akapicie.

Kosmetyki wegańskie – po jakie produkty sięgać?

Jak już wspomnieliśmy – oferta kosmetyków wegańskich jest dziś naprawdę szeroka. Co więcej, ze względu na rosnącą świadomość konsumentów, kierunek ten jest przyszłościowy, a więc z pewnością będzie tych produktów coraz więcej. Warta wspomnienia jest marka Shaushka. Pełna gama kosmetyków obejmuje naturalne produkty do pielęgnacji twarzy, ciała, włosów, ale także do higieny jamy ustnej, do kąpieli czy akcesoria do aromaterapii. Skład przykładowego kremu do twarzy obejmuje między innymi: olej z pestek malin, indyjski olej karanja, olej śliwkowy oraz hydrolat z zielonej herbaty i róży damasceńskiej. Taki krem nadaje się do pielęgnowania wrażliwej skóry, nawet dla dzieci. Nie znajdzie się tam absolutnie żaden składnik pochodzenia zwierzęcego. Kosmetyki te nie powodują podrażnień. Przeciwnie – chronią skórę, na przykład zimą przed mrozem i wiatrem, zaś latem przed słońcem. Kosmetyki skomponowane na wyciągach roślinnych są bezpieczne i ekologiczne. Idealnie wpisują się w trend eco friendly czy zero waste. Kosmetyki wegańskie to nie tylko kremy do pielęgnacji twarzy, ale też wiele innych produktów: maseczka, żel do mycia, żel pod prysznic, łagodne szampony, odżywki, oleje do włosów (olejowanie jest prawdziwym hitem świadomej pielęgnacji!), naturalna henna do włosów itd.

Czy kosmetyki wegańskie są przeznaczone dla każdego?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: tak! W zasadzie dziś każdemu człowiekowi powinno zależeć na dobru naszej planety, a dbałość o środowisko naturalne powinna być czymś oczywistym. W kultywowanym od lat konsumpcjonizmie czasem trudno podjąć pierwsze kroki ku zmianie stylu życia. Sięganie po ekologiczne, naturalne i wegańskie kosmetyki może być takim pierwszym krokiem do zainteresowania się, czym właściwie jest wegetariański styl życia. Rzecz jasna dbałość o środowisko i zwierzęta to jedna strona medalu. Druga to kwestia własnego zdrowia. Świadoma pielęgnacja za pomocą naturalnych kosmetyków może odmienić komfort życia, znacznie poprawiając stan skóry czy włosów. Wegańskie kosmetyki to nie tylko produkt. To w zasadzie pewna idea, gdzie podczas wytwarzania kosmetyków, myśli się o każdym etapie procesu. Istotny jest więc etyczny proces produkcji, dobry i przyjazny użytkownikowi skład produktu, a także opakowanie. Tutaj warto podkreślić, by sięgać po produkty pakowane ekologicznie i generujące jak najmniej plastiku. Przykładowo: szampon czy odżywka do włosów w kostce to świetna alternatywa dla produktów w plastikowych butelkach, które trzeba kupować tak naprawdę co chwilę. Warto to przemyśleć, by cieszyć się zdrowiem i pięknem natury dokoła nas!

5/5 - (1)