Smog – dlaczego jest on tak zły dla naszego zdrowia?

607
Smog – dlaczego jest on tak zły dla naszego zdrowia?
Smog – dlaczego jest on tak zły dla naszego zdrowia?

W Polsce dym z kominów to ogromny problem – w końcu każdego roku pojawia się smog, który cały czas pogarsza nasze zdrowie – nie mówiąc o nieprzyjemnym zapachu ubrań. Dlaczego więc dym pojawia się tak często w naszym powietrzu? Jak to wpływa na nasze zdrowie?

Smog – dlaczego jest on tak zły dla naszego zdrowia?

Jak smog zagraża tobie?

Po pierwsze, dym z kominów (2.5 mikrona) zwiększa podatność na choroby płuc, astmę, a nawet raka płuc. Wszystko to dlatego, że kiedy wdychamy zanieczyszczone dymem powietrze, wdychamy również najmniejsze cząsteczki, które zawierają niebezpieczne związki do naszych płuc – a w niektórych przypadkach nawet blokują oskrzeliki. Ponadto dym zmniejsza płodność i może powodować wymioty lub bóle głowy. Nie warto ćwiczyć w środowisku o dużym zanieczyszczeniu powietrza z dużą ilością dymu, ponieważ w tym momencie łatwo jest przyjąć większą dawkę i jednocześnie bardziej uszkodzić nasz organizm.

W których rejonach jest najgorzej?

Oczywiście w rejonach blisko Śląska i Zagłębia. Ze względu na niedawne traktaty klimatyczne UE mamy nadzieję na dalszą poprawę jakości powietrza na tych obszarach. Wszystkie kopalnie na Śląsku w mniejszym lub większym stopniu przeniosą się na inne szlaki górnicze lub zakończą podziemną działalność. Z drugiej strony ze względu na zmiany geopolityczne państwowe kopalnie przestają być opłacalne. Mimo to polskie górnictwo nadal jest w stanie generować zyski – o czym świadczy zakup niektórych „nierentownych” kopalń przez prywatnych przedsiębiorców. Polska jest zbyt biedna, aby nadążyć za tempem krajów takich jak Niemcy – dopiero za 30-40 lat będziemy w stanie w pełni dostosować się do tej sytuacji bez potrzeby ogrzewania naszych domów węglem.

Jak rozwiązać ten problem?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie taniej i łatwo dostępnej alternatywy, która może ogrzewać nasze domy i inne budynki, w których mieszkają ludzie – i musi to być również paliwo, które nie emituje zbyt dużej ilości gazów cieplarnianych. Każdy blog o biznesie wskazuje na to, że najlepszym paliwem do tego zadania będzie gaz ziemny lub łupkowy, ale choć mamy tyle paliwa w zasobach naturalnych, że możemy je eksportować, nasz kraj absolutnie nie chce w to inwestować z powodów UE, bądź też kwestii politycznych. Dlatego też na odpowiednie rozwiązanie musimy jeszcze niestety poczekać kilka lat.

5/5 - (1)