Pogoda w końcu zaczyna sprzyjać sportowcom. Po długiej przerwie w działaniu w końcu zaczynają być otwierane siłownie, korty i hale sportowe. To dobry moment, żeby zacząć trenować jakiś sport. Wiele osób robi to w celach rozrywkowych. Inni z kolei chcą w końcu poprawić sobie zdrowie i zrzucić parę zbędnych kilogramów. Sama zdrowa dieta i brak nałogów czasami nie wystarczy. Sport dostarcza endorfin, dodatkowych mięśni i pozytywnego podejścia do życia. Które sporty według specjalistów są najzdrowsze i jakie będą najlepsze dla początkującego?
Ćwiczenia z użyciem ciężaru ciała
Coraz popularniejszą odmianą ćwiczeń jest taka zwana kalistenika. Część osób zna ją głównie z takich aktywności jak pompki, przysiady czy mostki. Kalistenika to jeden z bardziej wymagających sportów wytrzymałościowych. Oprócz standardowych ćwiczeń na podłożu dochodzą tak ciężkie aktywności jak podciąganie czy unoszenie nóg w powietrzu. Pozwalają one szybko spalić tłuszcz i podnieść możliwości wytrzymałościowe.
Bieganie i interwały
Żaden inny sport nie daje takich możliwości spalania kalorii jak różne formy biegu. Świetnie wpływają też na serce i układ oddechowy. Co ciekawe coraz częściej odradzane są ludziom klasyczne biegi. Niestety nie dają one takich efektów w przełożeniu na wszystkie mięśnie ciała. Biegacze często mają szczupłe ręce czy nogi. Lepiej naszą sylwetkę poprawiają interwały, czyli krótkie serie przyspieszeń, przerywane truchtem. Wystarczy 10 sekund sprintu i 50 sekund biegu wolnego, żeby znacznie poprawić wydolność ciała. Dodatkowo można zaoszczędzić czas, bo interwały są około 3 razy krótsze, za to zdecydowanie intensywniejsze.
Pływanie
Nic tak dobrze nie wpływa na zdrowy kręgosłup jak pływanie. Zmusza ono ponadto do używania praktycznie wszystkich najważniejszych mięśni jednocześnie. Wszystko dzięki wysokiemu oporowi wody, dzięki któremu każdy ruch jest trzy razy bardziej efektywny niż przy innych sportach. Pływanie wspaniale wpływa na prawidłowe tętno, co przyczynia się do poprawnej pracy serca. Godzina pływania pomaga też znacznie zmniejszyć stres.
Sporty drużynowe
Trenowanie ze znajomymi to świetna alternatywa dla ekstrawertyków którzy nie lubią ćwiczyć samotnie. Nie jest to jednak jedyna zaleta sportów drużynowych. Znacznie zwiększają one wytrzymałość i zwinność, ze względu na ciągłe zmiany toru biegu. Zachowują wszystkie cechy interwałów, dzięki szybkim przyspieszeniom i użyciu siły przy licznych kontaktach z przeciwnikiem. Wielką zaletą jest uprawianie ich na zewnątrz, zwłaszcza w obecności słońca silnie dostarczają ciału witaminy D.
Każdy sport jest lepszy niż żaden
Zdrowotność sportu rzadko pokrywa się z jego popularnością. Gdyby legalni bukmacherzy mieliby obstawiać, który sport Polacy uprawiają najczęściej, byłoby to raczej jeżdżenie na rowerze, a nie podciąganie się na drążku. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy sport jest dla ludzi dobry. Nawet zwykły spacer. Regularne uprawianie jakiejkolwiek aktywności nie tylko poprawia wytrzymałość, ale i odporność na różne choroby czy nadwagę.