Długotrwały stres znacznie pogarsza jakość życia. Problemy ze skupieniem, brak pewności siebie oraz natłok myśli wpływają na sferę psychiczną oraz fizyczną. Zmiany zachodzące pod wpływem nadmiernych emocji mogą okazać się nieodwracalne. W jaki sposób stres zmienia urodę?
Początkowy brak objawów
Z początku wszystko wydaje się być w porządku. Osoba stresująca się kamufluje to dopóki tylko może. Wynika to w dużej mierze z podejścia do sytuacji stresowych ze strony otoczenia. Odbicie piłeczki i bagatelizowanie problemu nie sprawdza się. Prowadzi wyłącznie do pogłębienia problemu oraz izolowania jednostki, która potrzebuje szczególnego wsparcia.
Skuteczna walka ze stresem polega na wyeliminowaniu jego źródła. Można opisać to na przykładzie zakładów. Firmy bukmacherskie oferują swoje usługi, aby przyciągnąć pasjonatów sportu. Nie każdy jest jednak odporny na potęgowanie emocji. Przeżywanie spotkań powiązanych z kuponem, porażki albo próby odegrania się są zalążkiem długotrwałego stresu. Rośnie on wraz ze stawką kuponu, która może wymknąć się spod kontroli. Osoba wpada powoli w zamknięte koło.
Reakcje stresowe zależą od konkretnej jednostki, ale z reguły wiążą się z napadami bezsilności i frustracji. Jest ona skutecznie tłumiona przed otoczeniem. Lekarstwem w sytuacjach rozwiniętych pozostaje wyłącznie całkowite odstawienie. Nie warto tracić zdrowia i urody dla chwil emocji.
Wpływ stresu na organizm
Początkowy stres prowadzi do zaburzeń hormonalnych. W efekcie może być źródłem trądziku albo wysypki. Objawy te nie są sugestywne dla osób w młodym wieku. Tymczasem stres nie jest w żaden sposób powiązany z wiekiem.
Zwierciadłem duszy okazuje się twarz. Na mimice najszybciej widać objawy stresu czyli m.in. zmarszczki i bruzdy. Samo uczucie osłabia także organizm, prowadząc do łamliwych włosów. W sytuacjach skrajnych może wpłynąć na barwę włosów. Pojęcie „osiwieć” jest prawdziwe dla długotrwałego stresu o wysokim natężeniu.
Nieodwracalne zmiany
Codzienny, krótkotrwały stres związany z określonymi sytuacjami nie ma destrukcyjnego wpływu na nasze ciało. Długotrwałe pozostawanie w jego sidłach jest jednak niszczące.
Zmarszczki powstałe jako pokłosie nadmiernych negatywnych emocji pozostaną z nami do końca życia. Podobnie jak siwe włosy, które niektórzy posiadają w bardzo młodym wieku. Szczególnie narażeni na stres są uczestnicy inwestycji związanych z dużymi pieniędzmi. Olbrzymia odpowiedzialność nie jest łatwa do okiełznania. Nie każdy radzi sobie we właściwy sposób z natłokiem emocji.
Podsumowanie
W XXI wieku łatwiej o sytuacje stresowe. Zmieniło się tempo życia. Dynamizm przejawia się w życiu zawodowym i codziennym. Na negatywne emocje narażone są szczególnie niektóre branże. Presja wyników wpływa na życie w niepewności.
Niestety, ale coraz częściej stres dokładamy sobie sami. Mowa tutaj chociażby o hazardzie, skomplikowanych związkach albo ryzyku giełdowym. Prawidłowa reakcja obronna w skrajnych przypadkach wymaga interwencji specjalisty. Jeżeli przyczyną stresu jest uzależnienie, pomocna okaże się wyłącznie terapia.