Opalanie latem – plus i minusy słonecznych kąpieli

462

Słońce zazwyczaj kojarzy nam się z czymś pozytywnym. Upalne, wakacyjne chwile spędzone z przyjaciółmi na plaży oraz cudowny, brązowy kolor naszego ciała. Jednak musimy być świadomi tego, że wysoka temperatura nie zawsze sprzyja dobrze naszej skórze.

Plusy 

Opalanie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu naszego organizmu, radzi sobie z depresją, wzmacnia procesy kościotwórcze. Poprawia samopoczucie, a w skórze produkowana jest witamina D. Naukowcy udowodnili, że w pozytywny sposób wpływa ona na płodność. Ekspozycja na słońce wspiera nas w takich dolegliwościach jak; bóle mięśni czy bóle stawów.

Minusy

Podczas opalania musimy zachować ostrożność, ponieważ zdaje się, że minusów mamy więcej niż plusów. Podczas zbyt długiego opalania jesteśmy narażeni na wysuszenie naskórka. Intensywność prowadzi bowiem do oparzeń skóry, jej przedwczesnego starzenia się (fotostarzenie), a niekiedy także do zmian nowotworowych, czerniaka. Tutaj głównie mamy osoby posiadające jakieś barwnikowe zmiany, na przykład piegi. Nadmierne opalanie wpływa destruktywnie na wewnętrzną strukturę skóry, niszcząc zawarte w niej włókna kolagenowe. Jeśli chodzi o włosy, tutaj również mamy mnóstwo niszczącego wpływu. Pod wpływem słońca łuski włosów rozchylają się i do środka przenika ultrafiolet uszkadzając przy tym warstwę korową. Jakby tego było mało, promienie UV utleniają melaninę, co powoduje, że włosy płowieją. Plamy, przebarwienia skórne, zmarszczki, wysuszona, szorstka, matowa i odwodniona skóra? Czy tego naprawdę chcemy?

Osoby o jasnej karnacji w szczególności powinny uważać na szkodliwy wpływ promieniowania ultrafioletowego (UVA oraz UVB). 

Stwierdzenie, iż słońce ma zbawienny wpływ na naszą trądzikowa skórę jest nieprawdziwe. Wydzielanie sebum rośnie,  co za tym idzie pojawiają się zaskórniki, a trądzik zostaje nasilony.

Tanoreksja

Tanoreksja to uzależnienie od opalania, które pociąga za sobą mnóstwo negatywnych konsekwencji. Jest to obsesyjna chęć posiadania ciemnej barwy skóry. Zaczyna się niewinnie od zwyczajnej wizyty w solarium, a z czasem i to nie przychodzi ukojenia. Chorzy widzą siebie w lustrze myśląc, że nadal są zbyt błądzi, a więc mało atrakcyjnych. Główne objawy tanoreksja to; rozdrażnienie, niepokój, frustracja. Co chwilę porównujemy się do innych karnacją, odcieniem skóry. Z czasem możemy mieć nawet problemy z codziennym funkcjonowaniem, nasze myślenie zostaje zdominowane. Dlatego pamiętaj! Ostrożne opalanie jest przyjemne i pożyteczne, a wtedy nasz wygląd niesamowity! Opalajmy się „z głową”! 

Oceń nas!