Jakie tabletki odchudzające na receptę?

419

Na rynku panuje zatrzęsienie rozmaitych suplementów mających za zadanie ułatwić nam zrzucenie zbędnych kilogramów. Kuszą wizją posiadania wymarzonej sylwetki, naturalnym składem i odpowiednią ceną, jednak czy jaka kolwiek cena jest odpowiednia za produkt, który nie działa? Niestety w bardzo wielu przypadkach suplementy, które kupujemy najzwyczajniej nie mają praktycznie żadnego wpływu na naszą wagę, producenci często kłamią w odniesieniu do składu, właściwości i niestety zazwyczaj uchodzi im to na sucho. Co więc zrobić, by otrzymać sprawdzone tabletki na odchudzanie? Dobrą opcją jest wybrać te kupowane na receptę!

Kupując tabletki odchudzające na receptę mamy pewność, że są one sprawdzone i działają, ich działanie zostało sprawdzone w badaniach klinicznych. Aktualnie w Polsce mamy 3 preparaty wspomagające odchudzanie wymagające recepty. Są to kolejno Mysimba, Saxenda oraz Xenical.

Czym więc się one różnią od reszty produktów dostępnych na rynku?

Mysimba

Jest to lek, który mogą stosować pacjencji z BMI wynoszącym równo lub powyżej 30kg/m2 oraz pacjenci z nadwagą to znaczy z BMI mierzącym 27-30 kg/m2 jeśli tylko występują u nich choroby współistniejące takie jak nadciśnienie lub cukrzyca. Lek ten wpływa na układ nagrody, w mózgu. Powoduje, że jedzenie przestaje być przyjemne, nie pomaga rozładować napięcia ani nie redukuje stresu. Dodatkowo osłabia poczucie głodu i wzmaga uczucie sytości.

Zaleca się stosowanie 4 tabletek dziennie z czego 2 rano oraz 2 wieczorem. Poza tym poleca się stopniowo zwiększać przyjmowaną dawkę.

Do efektów ubocznych należą:

Nudności, zaparcia, wymioty, bezsenność, niepokój ruchowy, bóle stawowe i mięśniowe, zawroty głowy, suchość w ustach, zmniejszone łaknienie, drażliwość, lęk, depresja, zaburzenia odczuwania smaku, uderzenia gorąca, biegunka, ból brzucha.

Saxenda

Jest to lek, który mogą stosować pacjencji z BMI wynoszącym równo lub powyżej 30kg/m2 oraz pacjenci z nadwagą to znaczy z BMI mierzącym 27-30 kg/m2 jeśli tylko występują u nich choroby współistniejące takie jak nadciśnienie lub cukrzyca. Jest to lek, który wzmacnia poczucie sytości i jednocześnie osłabia uczucie głodu. Ponad to opóźnia opróżnianie żołądka, zapewnia więc poczucie napełnienia na dłuższy okres czasu. 

Zaleca się stosowanie nie więcej niż 3 mg/d w ciągu doby. Lek jest aplikowany w postaci zastrzyku. Poleca się stopniowo zwiększać przyjmowaną dawkę. 

Do efektów ubocznych należą:

Nudności (mdłości), wymioty, biegunka i zaparci, hipoglikemia, zawroty głowy, zaburzenia smaku, bezsenność, suchość w jamie ustnej czy odbijanie się i wzdęcia.

Xenical

Jest to lek, który mogą stosować pacjencji z BMI wynoszącym równo lub powyżej 30kg/m2 oraz pacjenci z nadwagą to znaczy z BMI mierzącym 27-30 kg/m2 jeśli tylko występują u nich choroby współistniejące takie jak nadciśnienie lub cukrzyca. Jest to lek, który powoduje zaburzenie rozbijania tłuszczu na mniejsze i lepiej przyswajalne cząsteczki, więc znacząco utrudnia pochłanianie energii z tłuszczów. Szacuje się, że redukuje owe ilości energii o 30% w wyniku czego organizm musi spalić więcej tłuszczu. 

W przypadku osób otyłych zaleca się przyjmowanie tabletki 120 mg 3 razy dziennie, z kolei dla osób z nadwagą poleca się przyjmowanie tabletki 60 mg 3 razy dziennie. 

Czytaj więcej na Blogu: Dietetyk.edu.pl / Tabletki na odchudzanie 

Do efektów ubocznych należą:

Grypa, hipoglikemia u chorych na cukrzycę typu 2, ból głowy, zakażenia górnych dróg oddechowych, plamienie tłuszczowe z odbytu, bóle brzucha, lęk, zakażenia dolnych dróg oddechowych, luźne stolce, ból lub dyskomfort w obrębie odbytu.

5/5 - (1)